דרכים בזוגיות

“משלי” (לשלמה המלך): “שלושה המה נפלאו ממני וארבע לא ידעתים דרך הנשר בשמים דרך נחש עלי צור דרך אניה בלב ים ודרך גבר בעלמה”
אחד מכללי לימוד התורה החשובים והיקרים שחז”ל לימדו אותנו הינו -כיצד להתבונן ולחיות את דברי התורה.
להבין, כי תורתנו הקדושה אינה רק ספר היסטוריה המלמד את התפתחות העולם ואת קורות העם היהודי, אלא מהווה הוראה לחיים ממש. כל הנאמר בתורה הינו רלוונטי ועכשווי יותר מתמיד ומלמד אותנו כיצד לחיות את חיינו באופן הנכון והמתוקן ביותר.
ולכן, בהסתכלותנו על הפסוק המצוטט לעיל משלמה המלך, החכם באדם, ניתן ללמוד מס’ הוראות חשובות ויסודיות במערכת היחסים הזוגית.
שלמה המלך משווה את דרך גבר בעלמה (חיי זוגיות) לשלושה דברים המופעים בתחילת הפסוק: “דרך הנשר בשמיים- דרך נחש עלי צור- דרך אניה בלב ים”
“דרך הנשר בשמיים“-יכולת הנשר בשמיים הינה להגביה מעל כל חיות השמיים. הנשר, ביכולתו להתרומם מעל לכל המציאות ולהסתכל על הכל מלמעלה. אומר שלמה המלך- אחד הדברים העיקריים הינו לדעת להתרומם מעל המתרחש כרגע בביתנו ולהתבונן ולהתעלות מעל המציאות שנראית לנו לעין.
לדוגמא- אם האשה או הילד מצויים במצוקה, לחץ או כל מצב לא נעים אחר, עלינו לדעת להתרומם ולהתעלות מעל המצב הקיים, להסתכל בראיה מפוכחת על הסיטואציה ולא להכנס למערבולת הנמצאת כרגע בבית, על מנת שיתאפשר לנו להוביל את הבית למקום נכון ומתוקן יותר מבלי לשקוע למצב ביחד עם המצויים במצוקה- בן /בת הזוג או הילדים.
“דרך הנחש עלי צור”- אם נדמה בנפשנו כי אנו נצבים מול נחש ושואלים אותו לאן פניך מועדות? הנחש ישיב בפשטות- קדימה- ויצביע לעבר נקודה המופיעה מולו באופק. על כן, ניתן לתמוה ולשאול: אם כן, מאחר ופניך מועדות קדימה, מדוע הינך זוחל בפיתולים ולא באופן ישר בדרכך אל היעד?
כאן, מלמד אותנו שלמה המלך, כי לעיתים בחיים, הדרך הקצרה כפי המופיע בתניא (לאדמו”ר הזקן) הופכת להיות הדרך הארוכה. ומשמעות הדברים היא כי לעיתים בכדי להגיע מנקודה א’ לנקודה ב’, חייבים לעבור תהליך הכרוך בהארכת הדרך, על פניו, בכדי להכשיר את הדרך לסלולה ובטוחה ואף נצחית.
דוגמה: אישה יכולה להעלות בפני בעלה בעיה המציקה לה. לכאורה, בעיה זו נראית כפשוטה ובעלת פתרון מהיר ויעיל מצד הגבר. הגבר יכול לשלוף במהירות את הפתרון שנראה לו לסיום הבעיה, ולדעתו “להתקדם” במהירות ויעילות אל היעד (השקט).
אולם, מנגד, מצד האשה ומבנה הנפש שלה, היא זקוקה לתהליך השלם, החל מהעלת הבעיה בפני בעלה, הדורש הקשבה מצדו, תשומת לב, התייעצות, אכפתיות, הערכה לדעתה והקשבה לרצונותיה וצרכיה. ובכך, כאשר הגבר שולף פתרון מיידי, מבחינתו הוא פתר את “הבעיה” כאשר מצד האשה, לעומת זאת, הוא פספס את כל התהליך שהייתה זקוקה להם בנפשה על מנת לבנות את הזוגיות והתקשורת והקשר הזוגי בינהם ולא רק פתרון מיידי לבעיה שהעלתה.
“דרך אוניה בלב ים”- כאשר מופיעים גלים סוערים בלב ים, צריכה האוניה לשוט מעליהם ולהתאים את עצמה לגובה הגלים, חוזק הגלים וכו’. משמעות העניין הינו, כאשר במצבים סוערים בחיי הזוגיות, ענייני הבית (כדוגמת גלים גבוהים במיוחד) תכלית האוניה להתעלם ממצב הים ופשוט להכנס בגלים אלו כלא היו, דבר אשר עלול להסתיים בתוצאה של שבירת האוניה וטביעתה.על כן, לעיתים, צריך במצבים כגון אלו בבית או בחיי הזוגיות פשוט לחוש את האוירה ולדעת לנווט את הסירה למצבים שונים, באופן בטוח אל היעד מבלי להתעלם ממה שקורה כרגע בים.
לסיכום, עלינו ללמוד כי קיימים מצבים בחיים שלא צריכים להיות מקובעים או לדבוק בעמדנו ובדרך הידועה לנו, אלא להתאים את עצמנו למציאות הקיימת והצרכים של בן / בת הזוג שלנו, על מנת להגיע אל היעד בבטחה ובשלום.
בברכת שלום בית אמיתי ומתוק- אייל